Gelişmiş web tasarım

Ultra hızlı sunucularda, en iyi tasarımlar ile e-ticaret deneyiminizi taçlandırıyoruz

Teklif al iLETİŞİM
7/24 deneyimli destek ekibi
En iyi tecrübeler ile büyük adımlar
Web Tasarım

Web tasarım nedir?

Web tasarım nedir sorusuna bir çok başka açıdan bakılarak cevap verilebilir fakat en basit haliyle, Web sitesini görsel anlamda daha ilgi çekici ve kullanıcı odaklı hale getirmek için yapılan düzenlemeler değişiklikler denilebilir. Web tasarım, sitenin arka planından ziyade ön yüzüyle yani dış görünüşü ile ilgilenir. Hareketli, dikkat çekici, renkli bir sayfa kullanıcıların dikkatini çeker ve odaklarını arttırır.

Web tasarım sıklıkla grafik tasarımla karıştırılmaktadır. İkisini birbirinden ayıran
nokta web tasarım içerisinde grafik tasarımı, yazılımı, HTML, CSS ve javascript kodlamalarını barındırır. Etkili bir web tasarımı yapabilmek için belirli planlamalar ve analizler yapılarak hareket edilmelidir.

İşini internet ortamına taşıyan pek çok marka web sitelerinin tasarımlarıyla da
rakiplerinin önüne geçmek ve sektörde fark yaratmak için çalışır. Bu tasarımlar ulaşılabilirliğini arttırmak ve potansiyel müşterilerin sitede tutulması için kritik önem taşır. Kısaca web tasarım internette nasıl görünmek istediğinizle ilgilidir.

Web Tasarım Unsurları Nelerdir?

Bir web tasarımının geliştirilme aşamasında sitenin kalitesini ve değerini belirleyen önemli unsurlar vardır. Örneğin tasarlanacak bir blog sayfası ile e-ticaret sayfasının benzer niteliklere sahip olması imkansızdır. En basitinden farklı altyapılarda hizmet vererek daha sağlıklı çalışırlar. Oluşturulacak bir blog sayfası wordpress alt yapısı ile daha sağlıklı çalışırken, e-ticaret sitesinin opencart alt yapısı ile dizayn edilmesi daha sağlıklıdır. Tasarım denildiğinde ilk akla gelen görsellik olsada, içerik, özgünlük ve güvenlik gibi konular web site kalitesini etkileyen kritik özelliklerdir.

Web tasarım unsurlarını daha ayrıntılı incelemek gerekirse…

Düzen: Web site tasarımında ilk dikkat edilmesi gereken belirli bir düzen içinde
çalışmak. Kullanılan grafik ve metinlerin belirli bir uyum içerisinde kolay anlaşılabilirlik ve hızlı bir deneyim sunması gerekir. Kullanıcının aradığı bilgiye kolayca ulaşması önemlidir. Dikkat edilen bu düzen unsurları kişilerin web sitesinde kalma süresini arttırır.

Renk: Renk seçimi konusunda tasarımcılar ve site sahipleri özgür olabilir. Ortak
bir payda da buluşurlar. Fakat dikkat edilmesi gerek unsur tercihlerin marka imajını ve kurumsal kimliği yansıtan renklerden yana kullanılmasıdır.

Grafikler: Sitenin içerisinde yer alacak grafiklerin, logoların, fotoğraf ya da simgelerin sayfanın açılma hızını etkileyecek düzeyde olmaması gerekir.

Fontlar: Görsel olarak en önemli konulardan biridir. Tercih edilen yazı tipleri web site tasarımının kalitesini büyük oranda etkiler. Bu sebeple genel anlamda kabul görmüş fontların kullanımı tercih edilmelidir.

İçerik: Site içerisinde bulunan görsel ve metinlerden oluşan içerik, ürün ve hizmet tanıtımında okuyucuyu etkilemesi hedeflenir. Merak uyandırıcı, bilgilendirici ve seo uyumlu içerikler üretilmelidir. İçeriğin konu ile ilgili belirlenen anahtar kelimeleri barındırması seo için önemlidir.

Web Tasarım Süreci Nasıl İşler?

Web sitesi tasarımında belli süreçler vardır. İşin en temiz haliyle müşteriye teslim edilebilmesi için izlenmesi gereken adımlar titizlikle takip edilmelidir. Genel hatlarıyla bu adımları şöyle açıklayabiliriz;

Projenin belirlenmesi: Özellikle kurumsal web sitesi tasarımında projenin belirlenmesi, ihtiyaçların göz önünde bulundurulması açısından önemlidir. Gerekli rakip analizleri ve raporlamalarla plan hazırlanabilir. Yazılım kısmında kullanılacak altyapı ve yazılım dili bu aşamada belli olur.

Kurumsal kimlik çalışması: Kurumsal web sitesi tasarımına başlamadan önce kurumsal kimlik çalışmasının yapılması gerekir. Çünkü kurumun logosu ve renkleri sitede kullanılan renklerle, yazılarla uyumlu olmalıdır.

Web sayfalarının kodlanması: Eğer hazır web tasarım hizmetlerinden fayda sağlanacaksa wordpress eklentileri ve wordpress temaları işin çok büyük bir kısmını halleder. E-ticaret temalı bir web site tasarlanacaksa opencart altyapısı kullanılarak eklenen opencart modülleri ve opencart temaları ile daha kapsamlı bir site oluşturulabilir. Web sayfalarının kodlaması sürecinde HTML, CSS, JavaScript, SQL, PHP, Python ve ASP gibi çeşitli programlama dilleri kullanılır.

CMS Entegrasyonu: İçerik Yönetim Sistemi (CMS), web sitesi sahibinin sitede bulunan sayfalarına fotoğraf, resim, metin gibi içerikleri ekleyip çıkarmasını sağlayan yazılımlardır. CMS yazılımları, web sitesi sahibinin web tasarımcıya ihtiyaç duymadan site içeriğini değiştirmesine olanak sağlar.

Web sitesinin test süreci: Bu süreçte, eksik veya fazla yapılan çalışmalar tekrar gözden geçirilir. Web sitesinde bulunması gereken fakat gözden kaçan detaylar ortaya çıkabilir.

Web Tasarım Türleri Nelerdir?

Web tasarım hizmeti kendi içerisinde kapsamlı hale gelen bir süreç doğurabilir. Web tasarım hizmeti alan kişi ya da şirketlerin türlerinin değişiklik göstermesi, verilen hizmette de farklı kategoriler oluşmasına neden oluyor. Örneğin kendi yazılarının paylaşacak bir kişi için tasarlanan blog sayfası ile küresel bazda ticaret yapan bir firma için tasarlanacak siteler çok büyük farklılıklar gösterir.

Bunları biraz daha ayrıntılı incelememiz gerekirse;

Kurumsal Web Tasarım

Kurumsal web tasarımı, bir firmanın değerlerini, kalitesini ve kurumsallığını en iyi şekilde yansıtabilmeyi amaçlayan web tasarım çalışmasıdır. Bir firma için tasarlanacak web site, o markanın kurumsal kimliğine uygun olarak yapılmalıdır. Kurumsal web tasarımı sürecinde dikkat edilmesi gereken özelliklere, hizmet verilen firmanın; bulunduğu sektör, logosu, amacı, verdiği hizmet, hedef kitlesi gibi unsurlar örnek gösterilebilir.

Kurumsal bir web sitesi tasarımında gelişmiş bir arayüz, bütün cihazlardan rahatlıkla kullanılabilir olması(responsive tasarım), iletişim formu, hakkımızda sayfası ve sosyal medya butonları en temel olması gerekenler denilebilir. Kurumsal web tasarımının önemini kavramış firmalar potansiyel müşteriler açısından önemini bilirler. Müşterilerin dışında markanın kendisini ve değerlerini doğru yansıtabilmesi için kurumsal bir web sitesi tasarımı kritik bir öneme sahiptir.

Hazır Web Tasarım

Hazır web sitesi paketleri, internette ürün veya hizmetlerini tanıtmak isteyen, küçük ve orta ölçekli işletmeler ve kişiler için uygundur. Hazır web tasarım denilince akla en bilinen altyapı olan wordpress gelir. Wordpress temalarında çizim ve kodlama süreçleri yoktur. Kodlaması ve tasarımı daha önceden hazırlanmış, kurulumu hızlı bir şekilde yapılabilen ve sonrasında içerik yönetim paneli ile içerik eklenip çıkarılabilen siteler hazır web sitesi olarak isimlendirilir. Genel anlamda altyapısında hazır temalar bulunur ve bunlardan istediğiniz bir tanesini web sitenize uygulayarak, web sitenizin tasarımını belirleyebilirsiniz. Logo ve diğer görsellerinizi de sisteme yükleyebilirsiniz. Hazır site uygulamalarının (örneğin wordpress gibi) temel ortak özellikleri hiç bir teknik bilgiye sahip olmadan yönetimini kolayca yapabilmenizdir. Hazır web sitesi tasarımları bu işlemleri yapabilmeniz için size web sitesi yönetim paneli sunar. Bu panelde web siteniz hakkında her detayı değiştirebileceğiniz, güncelleyebileceğiniz ve ekleyebileceğiniz entegrasyon modülleri bulunur. Hazır site uygulamalarında sizin istediğiniz özel tasarımlar yerine yukarıda bahsettiğimiz hazır şablonlar – temalar yer alır.

Mikro Site Web Tasarım

Mikro ya da micro web site olarak isimlendirilen hizmetler belirli bir ürün ya da hizmet odağa alınarak yapılan görsel yoğunluklu web tasarım projeleridir. Mikro web site tasarım projeleri şirketin ihtiyaçları doğrultusunda projelendirilmekte ve fiyatlandırılmaktadır.

E-ticaret Web Sitesi Tasarımı

E-ticaret sitesi tasarımında şirketin ihtiyaçları ve kullanılacak e-ticaret yazılımının özellikleri doğrultusunda web tasarım ve kodlama hizmetleri sağlanmaktadır. E-ticaret web tasarım projeleri özel tasarım projelerdir. Şirketin ve markanın ihtiyaçları doğrultusunda proje süresi ve fiyatları değişiklik gösterir.

En İyi Web Site Altyapıları Nelerdir?

Web site tasarımı konusunda hangi altyapının tercih edilmesi gerektiği konusu iki farklı başlık altında değerlendirilebilir. Dünya çapında en çok tercih edilen ve kullanıcı memnuniyeti açısından popüler olan altyapılara Wordpress ve Opencart örnek olarak gösterilebilir.

E-ticaret sitesi oluşturmak isteyenlerin pek çoğu ücretsiz ve açık kaynak kodlu olması nedeniyle Opencart altyapısını tercih eder. Opencart modülleri ve temaları ile oluşturacakları web siteleri e-ticaret sektöründe rakiplerinden bir adım önde olmalarını sağlar. Açık kaynak kodlu bu altyapı sayesinde sitenizi dilediğiniz gibi değiştirip geliştirebilirsiniz.

Geçmişte herhangi bir site tasarlamamış bir insanın bile çok kolay bir şekilde kendi zevkleri ve ihtiyaçları doğrultusunda site tasarlamasını sağlayan Wordpress son dönemin en tanınan hazır web site oluşturma sistemidir. Sistem içerisinde bulunan wordpress temaları sayesinde tamamen hazır bir şablonu sizin önünüze sunar. Yapmanız gereken görselleri logoyu ve yazıları kendinize göre düzenlemektir. Wordpress eklentileri, işinizi kolaylaştıracağı gibi sitenizin daha çok sizi yansıtmasını sağlar.

Web Sitenin Dijital Pazarlamada Önemi

Dünya çapında pek çok işletme işini dijital dünyaya taşıyarak daha fazla insanla iletişim kurmaya ve potansiyel müşteri sayısını arttırmaya çalışıyor. İşletmelerin internet ortamında nasıl görünmek istedikleri web site tasarımlarıyla belirlenir. Vermek istedikleri mesajlar ve vurgulamak istedikleri özellikler web sitelerinin tasarımı ile doğru orantılı hareket etmelidir. Dijital pazarlama stratejilerini de bu doğrultuda belirlemelidirler. Belirledikleri hedef kitlelere yönelik bir çalışma geliştirebilirler.

Dijital pazarlama artık pazarlamadan çok daha ayrı bir sektör olma yolunda ilerliyor. Sektörün dijitalde gelişmesi sonsuz ihtimalleri de beraberinde getiriyor. Başarılı olmak, hedef kitleniz doğrultusunda doğru adımları atmakla sağlanabilir. Eticdo dijital pazarlama konusunda ihtiyaç duyabileceğiniz tüm hizmeti sağlayan yeni nesil bir dijital pazarlama ajansı. Sürekli gelişen ve kendini yenileyen bu sektör içerisinde var olabilmek profesyonel ve modern bir ekiple mümkün olur. Sizde işinizi deneyimli ekibimizle daha başarılı yerlere getirmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Web tasarım fiyatları

E-ticaret sitesi
1499 ₺ ' den başlayan fiyatlar
Kargo entegrasyonları?
Pazaryeri entegrasyonları?
Sms Entegrasyonu?
Paketleri incele

Teklif Al
  Kategoriler

  • E-ticaret Sitesi
  • Haber Sitesi
  • Blog Sitesi
  • Kurumsal Web Site
  • One Page Web Site
  • Landing Page Web Site

  SSS

  Web sitesi açmanın ücreti nedir?

  Web sitenizin türü, vereceğiniz hizmetlerin sayısı, farklı dillere sahip olup olmaması, projenizin türüne göre kullanılacak barındırma hizmeti ve e-posta hesaplarınızın sayısı, kotasına göre internet siteleri için ücretlendirmeler değişkenlik gösterebilmektedir. Dünyanın farklı kıtalarında hizmet veren kurumsal bir şirketin web tasarım ihtiyaçları kişisel bir blog veya küçük bir işletmenin sitesine göre oldukça farklılık göstermektedir. Web tasarım fiyatları da ihtiyaçlarınıza göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kafanızda projenizle ilgili detayları belirledikten sonra çekinmeden uzmanlarımızdan size ve ihtiyaçlarınıza özel bir teklif alabilirsiniz.

  Web sitesi açmak için neler gereklidir?

  Bize danışmadan önce bir alan adı almanız gerekmektedir. Bir alan adı ve hosting web sitesi açmak için yeterli olacaktır.

  Web sitemi yapmaya ne zaman başlarsınız?

  Ekstra yoğunluğumuz olmadığı dönemler de ödeme sonrası web tasarım projenize hemen start veriyoruz.

  Web sitemin tamamlanması ne kadar sürer?

  Projenizin türü ve içeriği bu konuda oldukça belirleyici olmakla birlikte normal koşullarda internet sitelerinizi 2-14 iş günü içerisinde teslim edebiliyoruz.

  Ödememi nasıl yapabilirim?

  Ödemenizi web sitemiz üzerinden online ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

  Taksit yapabiliyor musunuz?

  Evet taksitle çalışabiliyoruz, ödemelerinizi kredi kartına 3 taksitle yapabilirsiniz.

  Logo, banner veya reklam tasarımı yapabilir misiniz?

  Evet. Müşterilerimize grafik tasarım hizmetini profesyonel seviyede vermekteyiz.

  Web sitemin yönetim paneli olacak mı?

  Sitelerimizde Dünya’nın en popüler CMS (İçerik Yönetim Sistemi) sistemleri olan WordPress ve Opencart kullanmaktayız. Arzu etmeniz halinde size özel bir kullanıcı oluşturarak yönetim panelimize erişiminiz sağlanacaktır. Kolaylıkla site içerisindeki herhangi bir içeriği değiştirebilir, dilediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

  Web tasarımcı nedir, ne iş yapar?

  Web tasarımcı, web tabanlı proje geliştirir. Web tasarım aslında genel bir kavramdır. Daha çok üniversite sıralarından gelir. Fakat iş hayatında daha çok Web Geliştirici olarak geçer. Web Geliştiriciler ise üçe ayrılır. Bunlar; back-end, front-end ve full stack geliştiricilerdir.

  Etkileyici web sitesi nasıl hazırlanır?

  İlk olarak tasarımdan başlamak gerekmektedir. Bir web sitesi kesinlikle kullanıcı dostu olmalıdır. Göze hoş gelen fakat yoğun olmayan bir temada ilerlemek, kullanıcı deneyimini arttıracak ve sayfa dolaşma sürelerinizi arttıracak şekilde dizayn edilmelidir.

  Web sitesi türleri nelerdir?

  Bunu statik ve dinamik web siteleri olarak ikiye ayırmak gerekir.