Seo hizmeti ile zirveye

Eticdo web sitelerinizi arama motorlarında (Google, Yahoo, Bing, Yandex) planlı, profesyonel çalışmalar ile en üst seviyeye çıkarmayı hedefliyor.

Seo paketleri İletişim
Seo - Seo Hizmeti

SEO Nedir?

SEO ingilizce Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltılmasıyla oluşan ve Türkçede Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen bir dijital pazarlama terimidir. Dijital dünyanın en önemli pazarlama tekniklerinden biri olan SEO, var olan bir web sitesinin arama motorlarında daha üst sıralarda çıkması için yapılan çalışmalardır. Web siteyi ziyaret eden kullanıcılara güzel bir deneyim yaşatmak ve organik ziyaretçi sayısını arttırmak için geliştirilen teknik ve stratejik bir çok çalışmayı da kapsar. “SEO nedir?” sorusuna verilebilecek en toparlayıcı cevap, hedeflenen anahtar kelimelerle çalışma yapılan bir web sitesinin arama motoru sonuçlarında yükselmesi ve organik yani ücretli reklam vermeden gelen ziyaretçi trafiğinde performans artışı sağlamaktır. İnternet kullanımının bu kadar yaygın olmadığı dönemde SEO çalışması herkes tarafından yapılabilen ve basit bir çalışma gibi algılanıyordu. Günümüzde, arama motoru algoritmalarının gelişmesi, mobil cihazlarda internet kullanımının gelişmesi, her sektörde dijital rekabetin yükselmesi ve kullanıcıya fayda sağlama fikrinin daha popüler olmasıyla SEO çalışmaları da derin bir değişim süreci atlatmıştır. Durum o kadar ciddiye alındı ki arama motorlarında yükselmek için artık ziyaretçilere gerçek bir değer sunmak gerekiyor.

SEO Çalışması Neden Gerekli?

E-ticaret sektörünün bu kadar popüler olduğu bir zamanda firmalar arası rekabette kaçınılmaz oluyor. Satışını yaptığınız ürünleriniz, hizmetleriniz ve kurumsal kimliğinizle rakiplerinizden bir adım önde olmak için hedefleri doğru tanımlanmış bir dijital pazarlama planı geliştirmelisiniz.

SEO, rakiplerinizden bir adım daha önde olmak için uygulayabileceğiniz ilk dijital pazarlama stratejisi olabilir. SEO çalışmasının neden gerekli olduğuna maddeler üzerinden bakmak gerekirse;

 • SEO çalışmasıyla ziyaretçi sayınız organik yöntemlerle artır.
 • Markanız doğrultusunda hedeflediğiniz anahtar kelimelerde ilk sıralara yükselmek için gereklidir.
 • Web sitenizi ziyaret eden kişilerden iyi bir oranda bir geri dönüş almanızı sağlar.
 • Site için verilen reklam maliyetlerini düşürür. Doğru reklamı ve hedef kitleyi belirlemeye yardımcı olur.
 • Bir marka yaratmak istiyorsanız kurumsal imaj ve marka bilinirliği için önemlidir.
 • Belirlediğiniz hedef kitlenize doğrudan ulaşabilmeyi sağlar.

SEO çalışmalarında dikkate alınan en önemli konu Google diyebiliriz. Google siteniz için yaptığınız detaylı optimizasyonlara oldukça önem vermektedir ve bu doğrultuda neredeyse 300 tane kriteri göz önüne alarak siteleri sıralar. Bu sıralamalar kullanıcı odaklı çalışmalar yürüten Google’ın insanları özgün ve yararlı içerikler ile buluşturmak istemesinden kaynaklanır.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları belli bir uzmanlık ve sürdürülebilirlik isteyen çalışmalardır. Ancak bu şekilde başarılı sonuçlar elde edilir. SEO temel olarak birden fazla alt çalışma alanına ve yüzlerce detaya sahiptir. En sade haliyle web sitelerini, Google normlarına ve kullanıcı deneyimlerine göre en uygun duruma getirmek adına yapılacak SEO çalışmalarını 3 ana kategori altında incelenebilir;

 • Teknik SEO
 • Site İçi SEO
 • Site Dışı SEO

Teknik SEO

Teknik SEO, web sitenin temel ayarlarını kapsar denilebilir. İçerik üretimi ve hedef kitle araştırmalarından önce yapılması gereken kritik öneme sahip bir adımdır. SEO çalışmasının temel ayarları da burada yapılır. Bir evin duvarlarını yapmadan önce temelinin sağlam atılması gerektiği gibi. Çünkü çok iyi içerikler hazırlayabilir ya da binlerce backlink kazanmış olabilirsiniz, eğer sitenizin temeli sağlam değilse teknik altyapı yeterli değilse bunların yapabilecekleri de belli bi yere kadar.

Teknik SEO çalışmasında öncelik olarak site hızı, mobil uyumluluk, özgün içerik, site kod yapısı, site içi ve site dışı çalışmaları göz önüne alınır. Bu çalışmayla google’ın istediklerini yaparken kullanıcılara da temiz bir deneyim sunarsınız. Sitenin ilerleyen dönemde büyümesiyle ortaya çıkabilecek pek çok sorun teknik SEO çalışmasının doğru yapılmasıyla önlenebilir.

Teknik SEO çalışmasının önem verdiği 2 değer bulunur. Birincisi Google normları, ikincisi ise kullanıcı memnuniyetidir. Hem google’ı hem de kullanıcıyı mutlu etmek için yine google’ın önerileri doğrultusunda çalışma yürütmek gerekiyor.

Teknik SEO çalışması için en önemli alt alanlar şunlardır;

HTTPS (SSL) Kullanımı: HTTPS uzantılı web siteleri, SSL sertifikasına sahip olan ve kullanıcılarına daha güvenli bir hizmetin garantisini veren web siteleridir. Kullanıcı odaklı bir anlayış benimseyen Google ve diğer arama motorları düşünüldüğünde, web sitesinin SSL sertifikasına sahip olması bir zorunluluktur.

URL Yapısı ve Kırık Bağlantılar: Web sitenizde bulunan tüm URL’ler/Kalıcı bağlantılarınız SEO uyumlu olmalıdır. Özel karakterler içermemeli ve anahtar kelime kullanımına dahil edilmelidir. Ayrıca link yapınızda kırık bağlantıların/404 sayfaların da olmaması gerekmektedir. Bu sayede SEO uyumlu bir URL optimizasyonu sağlamış olursunuz.

Site Haritası: İyi bir site haritasına sahip olan web siteleri hem arama motoru sıralamasında hem de kullanıcı deneyimi açısından rakiplerinden bir adım öndedir.

Yapılandırılmış Veri: Arama motorları web sitelerdeki önemli bilgileri ve sayfaların konuyla alaka düzeylerini analiz eder. Yapısal veri de bu bilgileri vermek ve alaka düzeyini yükseltmek adına yapılan çalışmadır. Eksiksiz yapısal veri işlemesine sahip sayfalar SEO konusunda bir adım önde olur.

Mobil Uyumluluk: Günümüzde mobil cihaz kullanımı, arama motorları kullanımın yaklaşık olarak %40’ını oluşturur. Web sitelerinin mobil uyumlu olması hem arama motorlarının önem verdiği hem de kullanıcıların dikkat ettiği bir kriterdir. Bu sebeple mobil uyumluluk kontrollerini yapmanız gerekir.

Site Hızı: Siteyi ziyaret edenlere en iyi deneyimi yaşatmak ve aradıkları sonuçlara en kısa sürede ulaşmasını sağlamak Google için önemlidir. Web sayfalarının açılış hızları kullanıcı deneyimine direkt olarak etki eder. Site hızınızı artırmak için çeşitli çalışmalar yürütebilirsiniz.

Site İçi SEO Nedir?

Site içinde yapılan SEO çalışması, arama motoru botları sayfanızı ziyarete geldiğinde sizi daha iyi anlayabilmeleri için yapılan bir çalışma türüdür. Yani sitenizin ne ile ilgili olduğunu anlamaya çalışırlar. Site içi SEO ise bu anlama çabasını kolaylaştırma çalışmasıdır. Google tarafından belirlenen ‘böyle daha değerli olur’ listesine bağlı kalarak siteniz için sağlıklı bir seo çalışması yaptırabilirsiniz. ‘Böyle daha iyi olur’ listesini açıklamak gerekirse; meta başlığı ve açıklaması, başlık etiketleri, site içi dahili bağlantılar gibi özellikleri optimize etmek, arama motorlarında daha üst sıralara çıkmanıza yardımcı olur.

Site içi SEO çalışması web sitelerinde yapılan ama yukarıda bahsettiğimiz üzere teknik olmayan çalışmalar denilebilir. İç SEO çalışmaları olarak adlandırılan bu çalışmalar sitenin organik trafik oranına direkt olarak etki eder. 

Site içi SEO çalışmalarını madde madde incelemek gerekirse;

Orijinal İçerik Üretimi: Google gibi arama motorları insanlar tarafından genellikle bilgi alma amacıyla kullanılır. Web sitenizde yer alan içeriklerin kullanıcılara ne kadar temiz bilgi sunduğu arama motorlarındaki sıralama durumunuzu direkt olarak etkiler. Google kadar kullanıcılarda orjinal içeriğe önem verirler. Yaptığınız iş ya da sektörünüz ile ilgili oluşturduğunuz orjinal içerikler trafik oranının artmasını sağlar. Bu şekilde arama sonuçlarında ilk sıralara çıkabilirsiniz.

Title ve Meta Düzenlemeleri: Kullanıcıların ilk dikkat ettiği ve oluşturulan içerikler adına en kritik öneme sahip unsur title ve meta açıklamaları denilebilir. İçeriğinizde yer alan başlıkların SEO uyumlu olması ve kullanıcıyı harekete geçirici kelimeler bulundurması arama motorunda elde edeceğiniz sıralamaya olumlu anlamda etki eder.

Görsel Kullanımları: Web sitenizde bulunan içeriklerin SEO uyumlu olabilmesi için en dikkat edilmesi gereken konulardan biri de görsel kullanımıdır. İçeriğin kullanıcı açısından daha anlaşılır olması bu yolla sağlanabilir. Görsellerle zengin hale getirdiğiniz içeriğiniz için de dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Bu da arama motorlarının o görselleri nasıl algılayacağını belirlemektir. Görselin ne ile ilgili olduğunu arama motorlarının anlaması için yardımcı olmanız gerekiyor. Görseli anlaşılır kılmakta HTML alt metinleri kullanılarak sağlanır. Görsel kullanımı, görsel aramalarında kullanıcıların dikkatini çeker bu şekilde siteye organik trafik sağlanır.

Anahtar Kelime Belirleme: SEO çalışmalarında anahtar kelimelerin önemi büyüktür. Bu anahtar kelimeler web sitenizin amaçları doğrultusunda belirlenir. Doğru anahtar kelimelerin seçilmesi SEO çalışmasında önemlidir çünkü uzun bir süreci kapsayan bu çalışma sağlam bir temelin üzerinde durmalıdır.

Anahtar kelimeler belirlenirken bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Kelime zorluğu, rekabet oranı, site içerisinde birden fazla sayfada aynı kelimeden hedefleme yapmama ve hem içeriklerde hem görsellerde hem kalıcı bağlantılarda hem de metalarda aynı kelimenin kullanılması gibi.

İç Link Düzenlemesi: İç Link Düzenlemesi daha çok site mimarisiyle ilgili gibi gözüksede site içi SEO çalışmalarında çok büyük öneme sahiptir. İçeriklere serpiştireceğiniz linklemeler kullanıcıların site içerisinde daha fazla zaman geçirmesini sağlar. 

Site Dışı SEO Çalışması Nedir?

Site dışı SEO ya da diğer adıyla sayfa dışı SEO genel anlamda kendiniz dışında başka bir web sitesinden bağlantı veya link almadır. Kendi sitenizde bulunan sayfalara ilgili başka sitelerin sayfalarını eklemek site dışı SEO çalışmadır. Bu çalışmanın temelini birden fazla web sitesinin birbirleriyle kurdukları organik ilişkiler oluşturur. Örnek vermek gerekirse; web sitenizde bir içerik oluşturdunuz. Başka bir web sitesi yazdığınız yazıyı kendisinde olan bir sayfa ile ilişkilendirir ise yazınızı link vererek paylaşabilir. O sitede gezinen kullanıcılar ilgili bağlantıya tıklayarak sizin sitenize geçiş yapıp gezintilerine devam edebilirler. Bu en sık yapılan site dışı SEO çalışmasıdır.

Site dışı SEO çalışması için yapılabilecek başka şeylerde bulunuyor. Mesela direkt siz birden fazla paravan web sitesi kurabilir ve aralarında aralarında vereceğiniz linklerle ilişki oluşturabilirsiniz. Üstelik böylelikle daha fazla kullanıcıya ulaşabilir ve site trafiğinizi yükseltirsiniz.

Bu SEO çalışmasının başarılı olması oluşturulan bağlantıların fazla olmasıyla da ilgilidir. Ne kadar çok bağlantı o kadar fazla trafik anlamına gelir. Ya da eskiden o anlama geliyordu. Tabi hala bağlantı sayısının yüksek olması fark yaratıyor ama Google artık başka bir değerin daha fazla üstünde duruyor. Zamanla bağlantı sayısından çok, bu bağlantıların kalite ve niteliği daha değerli görülmeye başlanmıştır. Bunun sonucu olarak da paylaşılabilen içerikler ve link kazanımı sayfa dışı SEO çalışmalarını doğrudan etkilemektedir.

Zamanla değişen SEO teknik ve sistemi bağlantı sayısının ne kadar olmasıyla ilgili de fikir veriyor. İçinde bulunduğunuz sektörü iyi tanımalı ve rakipleri analiz etmelisiniz onların sitelerinde ne kadar bağlantı kullandıklarını değerlendirmeli ona göre bir yol haritası belirlemelisiniz. Unutulmaması gereken sayıdan daha önemli olan şeyin nitelik olduğudur.

Sık yapılan SEO hataları

SEO çalışması uzun bir zaman aralığında yapılır ve meyvesini de yavaş yavaş verir. Sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkması ve organik trafiğin artması başarılı bir SEO çalışması sonunda oluşur. Teknik SEO, site içi seo ve site dışı SEO çalışmasının tamamı bu alanda profesyonel ekipler tarafından yapılmaz ise belli başlı sorunlar yaşanabilir. Yapılabilecek teknik bir hatadan ya da linklerle ilgili yapılabilecek bir yanlıştan dolayı Google sitenizi banlayabilir. Yani sitenize ceza verir. Arama motorlarında belirlediğiniz anahtar kelimeler üzerinden sitenizin gösterilmesini engeller. Sizi arayan biri direkt olarak Google sitenizin ismini yazmak zorunda kalır. Başka insanlara ulaşımınız bu şekilde engellenir.

Sitenize SEO yaparak nasıl üst sıralara çıkacağınızı anlattık, şimdide sitenizin Google tarafından engellenmemesi için ve yapmamanız gereken hatalardan bahsedelim. SEO yapmaya çalışan insanların, çok yaptığı hatalar şöyle listelenebilir;

Sitenin Taranamaz Olması: Sitenizde bulunan sayfalar Google’ın botları tarafından taranamaz ise Google sizi değerlendiremez. Herhangi bir değerlendirme almayınca da herhangi bir şekilde sıralamalarda kendinize yer bulamazsınız. Eğer siteniz taranmıyorsa yaptığınız diğer tüm çalışmaları çöpten ibarettir. Yapılması gereken ilk şey sitenin taranabilir olduğundan emin olmaktır.

Fazla Yapılan Optimizasyonlar: SEO çalışması dışarıdan kolay gibi görünüyor olabilir fakat okuduğunuz her kaynaktan edindiğiniz genel bilgilerle SEO çalışması yapamazsınız. Herhangi bir SEO uzmanından destek almadan yapılan çalışmalarda en çok yapılan hatalardan biri de fazla optimizasyon çalışmasıdır. SEO’nun temelinde Google ve kullanıcı dostu olmak yatar. Eğer üst sıralara çıkmak için ihtiyacınızın dışında çalışmalar yaparsanız Google bunu anlar. Yaptığınız SEO çalışmalarının kullanıcının yararına değil de sadece Google için yapılmış olduğunu düşünür ve size sıralamada yer vermez. Yani Google’a iyi gözükmeye çalışırken kullanıcıları da unutmamak gerekiyor. Temiz bir içerik listesi her zaman daha iyidir.

Anahtar Kelime Kullanımı: Anahtar kelime kullanımının önemini ve nasıl kullanmamız gerektiğini artık biliyoruz. Peki anahtar kelime kullanırken nasıl hata yapılıyor? Sitenizin her sayfasına onlarca anahtar kelime girmek sizin arama motoru sıralamanıza zarar verir. Google bu anahtar kelimelerin içeriği kategori etmek ya da kullanıcıya kolaylık için değil onu kandırmak için eklendiğini bilir. Bu yüzden anahtar kelime seçiminde özenli davranılmalı ve gereksiz kullanımından kaçınılmalıdır.

SEO Makalesinin Kısa Olması: Pek çok sitenin ortak problemi kısa SEO makalesi denilebilir. Arama motoru optimizasyonlarında SEO içeriğinin uzunluğu için en az 600 kelime olması gerektiği en yaygın bilgidir. Asıl doğru olan ise ne kadar uzun olursa o kadar iyi olduğudur. Dikkat edilmesi gereken nokta ise yazıyı uzatmak için ilgisiz anlatımlardan ve tekrara düşmekten kaçınmaktır. Okuyucunun ilgisini ve dikkatini dağıtmadan oluşturulacak uzun makaleler SEO çalışmaları için değerlidir.

Duplike içerik: Farklı URL’lerde birbiriyle aynı içeriklerin bulunması arama motoru sıralamasında değer kaybetmenize sebep olur. Benzer konuları defalarca yazmakta Google’ı kandırmak olarak algılandığı için değer kaybetmenize neden olabilir. Yazılmak istenen konu başka açılardan ve gözlerden değerlendirilip farklı bir bakışla yazılabilir. Yeni bir konu yerine halihazırda bulunan yazılar geliştirilebilir.

Fazla Link Building: Siteniz için uyguladığınız SEO çalışmasında çok fazla link building yapmak sitenizin değerini düşürür. Yapılması gereken, ilgili başlıklarda linklerinizin bulunması ve sektör rakipleri arasında üst sıralara çıkmaktır. Her yere ve konuya onlarca kez değinirseniz sadece kendinizi yormuş olursunuz.

Ücretsiz Hosting Sağlayan Bloglar: WordPress.com ya da Blogger.com gibi ücretsiz host servisi sağlayan platformlar her ne kadar çok tercih edilseler de iyi bir arama motoru optimizasyonu için elverişli değiller. Bunun nedeni ise istediğiniz tüm Wordpress eklentileri, tasarım ve temaları indiremiyor ya da site üzerine uygulayamıyor olmanızdır.

Sürekli seo paketlerinde önerilen süre 6 aydır. Ödemeler aylık alınır ve dilediğiniz zaman planınızı değiştirebilir veya iptal edebilirsiniz. Çalışmalar aylık raporlanır ve her ay bir toplantı yapılır.

*Kdv hariç fiyatlardır

Start Seo

₺ 999 / Her ay

 • 2 anahtar kelime
 • Düşük rekabetli kelimeler
 • %100 yükselme garantili
 • Link building analizi
 • Sektör ve rakip analizi
 • Sektörel tanıtım yazısı
 • Zararlı link analizi
 • Duplicate content analizi

Grow Seo

₺ 1499 / Her ay

 • 5 anahtar kelime
 • Düşük rekabetli kelimeler
 • %100 yükselme garantili
 • Link building analizi
 • Sektör ve rakip analizi
 • Sektörel tanıtım yazısı
 • Zararlı link analizi
 • Duplicate content analizi
 • Aylık raporlama
 • Zamana yayılmış doğal çalışma

Scale Seo

₺ 1999 / Her ay

 • 15 anahtar kelime
 • Orta rekabetli kelimeler
 • %100 yükselme garantili
 • Link building analizi
 • Sektör ve rakip analizi
 • Sektörel tanıtım yazısı
 • Zararlı link analizi
 • Duplicate content analizi
 • Aylık raporlama
 • Zamana yayılmış doğal çalışma
 • Site içi analiz
 • Detaylı backlink çalışması

Premium Seo

₺ 2999 / Her ay

 • 15 anahtar kelime
 • Zor rekabetli kelimeler
 • %100 yükselme garantili
 • Link building analizi
 • Sektör ve rakip analizi
 • Sektörel tanıtım yazısı
 • Zararlı link analizi
 • Duplicate content analizi
 • Aylık raporlama
 • Zamana yayılmış doğal çalışma
 • Site içi analiz
 • Detaylı backlink çalışması
 • Link yapılandırması
 • Bölgesel seo
 • Basın bülteni

Start Seo

₺ 999 / Her ay

 • 2 anahtar kelime
 • Düşük rekabetli kelimeler
 • %100 yükselme garantili
 • Link building analizi
 • Sektör ve rakip analizi
 • Sektörel tanıtım yazısı
 • Zararlı link analizi
 • Duplicate content analizi

Grow Seo

₺ 1499 / Her ay

 • 5 anahtar kelime
 • Düşük rekabetli kelimeler
 • %100 yükselme garantili
 • Link building analizi
 • Sektör ve rakip analizi
 • Sektörel tanıtım yazısı
 • Zararlı link analizi
 • Duplicate content analizi
 • Aylık raporlama
 • Zamana yayılmış doğal çalışma

Scale Seo

₺ 1999 / Her ay

 • 15 anahtar kelime
 • Orta rekabetli kelimeler
 • %100 yükselme garantili
 • Link building analizi
 • Sektör ve rakip analizi
 • Sektörel tanıtım yazısı
 • Zararlı link analizi
 • Duplicate content analizi
 • Aylık raporlama
 • Zamana yayılmış doğal çalışma
 • Site içi analiz
 • Detaylı backlink çalışması

Premium Seo

₺ 2999 / Her ay

 • 15 anahtar kelime
 • Zor rekabetli kelimeler
 • %100 yükselme garantili
 • Link building analizi
 • Sektör ve rakip analizi
 • Sektörel tanıtım yazısı
 • Zararlı link analizi
 • Duplicate content analizi
 • Aylık raporlama
 • Zamana yayılmış doğal çalışma
 • Site içi analiz
 • Detaylı backlink çalışması
 • Link yapılandırması
 • Bölgesel seo
 • Basın bülteni

Start Seo

₺ 999 / Her ay

 • 2 anahtar kelime
 • Düşük rekabetli kelimeler
 • %100 yükselme garantili
 • Link building analizi
 • Sektör ve rakip analizi
 • Sektörel tanıtım yazısı
 • Zararlı link analizi
 • Duplicate content analizi

Grow Seo

₺ 1499 / Her ay

 • 5 anahtar kelime
 • Düşük rekabetli kelimeler
 • %100 yükselme garantili
 • Link building analizi
 • Sektör ve rakip analizi
 • Sektörel tanıtım yazısı
 • Zararlı link analizi
 • Duplicate content analizi
 • Aylık raporlama
 • Zamana yayılmış doğal çalışma

Scale Seo

₺ 1999 / Her ay

 • 15 anahtar kelime
 • Orta rekabetli kelimeler
 • %100 yükselme garantili
 • Link building analizi
 • Sektör ve rakip analizi
 • Sektörel tanıtım yazısı
 • Zararlı link analizi
 • Duplicate content analizi
 • Aylık raporlama
 • Zamana yayılmış doğal çalışma
 • Site içi analiz
 • Detaylı backlink çalışması

Premium Seo

₺ 2999 / Her ay

 • 15 anahtar kelime
 • Zor rekabetli kelimeler
 • %100 yükselme garantili
 • Link building analizi
 • Sektör ve rakip analizi
 • Sektörel tanıtım yazısı
 • Zararlı link analizi
 • Duplicate content analizi
 • Aylık raporlama
 • Zamana yayılmış doğal çalışma
 • Site içi analiz
 • Detaylı backlink çalışması
 • Link yapılandırması
 • Bölgesel seo
 • Basın bülteni