E-ticarette Ne Satabilirim? 2022 Yılının En Fazla Satan Ürünleri

E-Ticarette Ne Satılır

E-ticarette ne satabilirim?” sorusu aklınızı kurcalamaya başladıysa merhaba sizde bir girişimci adayısınız ya da aktif bir girişiminiz var fakat ürün yelpazenizi geliştirmek istiyorsunuz demektir. Geleneksel ticaret yapanlar sattıkları ürünü internet ortamına taşıyarak e-ticaret sektöründe de varlıklarını koruyabilirler. E-ticarette ne satabilirim sorusunun cevabı ise pek çok farklı analizler yapılarak bulunabilir. E ticarette ne satabileceğinize karar vermek için ilk yapmanız gereken ise pazar araştırmasıdır. Fakat sektöre yeni giriyor ve e-ticarette ne satabilirim sorusunu soruyorsanız bu yazıda size bir fikir sunabiliriz.

E-ticarette Satılacak Ürünler Nasıl Belirlenir?

E-ticarette satılacak ürünleri belirlemeden önce E-ticaret Nasıl Yapılır? İşte Bilmeniz Gerekenler yazımızdan daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ürünleri belirleme kısmında ise sadece sizin ilgi alanlarınız ya da kullandığınız ürünler bakımından bir belirleme yapmak hata olur. Yapılması gereken geniş bir çerçeveden tüm ürünleri değerlendirmek olacaktır. Sizin hiç satın almadığınız hatta saçma bulduğunuz bir çok ürün e-ticaret sektöründe satış rekoru kırıyor olabilir. Bu size ilginç gelebilir fakat satış yapılacak ürünü belirleme kısmında sosyoloji bilimi size çok büyük fayda sağlar. Eğer çok sayıda satış istiyorsanız çok sayıda insana hitap etmeniz gerekir. Toplumu tanımak ve tüketim alışkanlıkları konusunda bilgi sahibi olmak sizin satış yapacağınız ürünü ya da hizmeti belirlemenizde büyük rol oynar. Bu tarz bilgiler edinmeniz e-ticaretini yapacağınız üründe başarının kilit anahtarı olabilir.

E-ticarette Ne Satabilirim? İşte Ürün Bulma Yolları

Ürünleri belirlemede en çok faydalanılabilecek ortamlardan biri pazar yerleridir. E-ticareti uzun süredir aktif olarak yapan pazaryerleri popüler ürünler konusunda size fikir verebilir. Satışı en çok yapılan ürünler yıllık bazda incelenip verilerle hareket edilebilir. Pazaryerleri aynı zamanda potansiyel müşterilerle tek taraflı olsa da iletişim kurabileceğiniz bir alandır. Satın aldıkları ürüne yaptıkları yorumlarla sizin rakiplerinizi analiz etmenize yardımcı olurlar. Eksileri ve artıları direkt müşteriden duymak ürününüzü geliştirmek için mükemmel bir fırsattır. E-ticaret sektöründe en popüler ürünler nelerdir? E-ticaret yaparak ne satabilirim sorusunu soranlar için satış verileri baz alınarak bir sıralama yapmak gerekirse en çok satışı yapılan ürünler şu şekilde listelenir;

  • Hazır Yemek
  • Telefon Aksesuarları
  • Bebek Giyim
  • Ev ve Dekorasyon
  • Evcil Hayvan Ürünleri
  • Giyim/Tekstil

Türkiye’de e-ticaretin yıl bazlı büyüme oranları ve yıllık satış hacmi;

2021%69382 milyar TL
2020%45226 milyar TL
2019%3983,1 milyar TL

E-ticarette 2022 Yılında En Fazla Satacak Ürünler

E Ticarette Ne Satilir 2 - E-Ticarette Ne Satabilirim? 2022 Yılının En Fazla Satan Ürünleri

E-ticarette Hazır Yemek Satışı

Türkiye pazarında en çok satışı yapılan ürünlerden biri hazır yemeklerdir. Pandemiyle birlikte hemen hemen her marketin, restoranın vs. çeşitli uygulamalar aracılığıyla satışlarını ikiye katladıkları görülmüştür. Bir çok insan dışarıdan yemek siparişi vermiştir. Türkiye’de bu veriler incelendiğinde İnternetten alışveriş yapan insanların %99’luk bölümü en az bir defa da olsa hamburger pizza ve ev yemekleri gibi yiyecekleri sipariş vermişlerdir. Bu sebeple e-ticarette en çok satılan ürünler arasında yemek kategorinin olduğunu söylemek mümkündür.

Telefon Aksesurları

E-ticarette ne satabilirim diye düşünenlerin ilk aklına gelen sektörlerden biri de elektronik sektörüdür. Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar, artık gündelik hayatın vazgeçilmez birer parçası haline geldi. Her geçen gün yeni bir gelişmenin ve ürünün ortaya çıktığı bu sektörde aksesuar olarak olarak tercihlerin ve ihtiyaçların da artması popülariteyi sürekli korur. Ürün çeşitliliği korumak ve yeni gelişmeleri takip etmek kritik bir noktadır. Elektronik sektöründe iyi oranlarda satış yapmak tek bir ürüne bağlı kalmamakla alakalıdır. Örneğin telefon kılıfı satıyorsanız piyasaya yeni çıkan telefon modellerini takip ederek rakiplerinizden önce bu ürünü sunarsanız bir adım öne geçersiniz. Bunun yanında sadece telefon kılıfıyla kalmayıp telefon için stickerlar ve kırılmaz ekranlar gibi tamamlayıcı ürünleri de satışa sunarsanız müşterinin tüm ihtiyaçlarına hitap etmiş olursunuz.

Giyim/Tekstil

E-ticarette en çok satışı olan ürünler listelendiğinde zirvede yer alan sektörlerden biri giyimdir. Kadın/erkek kıyafet ve tekstil ürünleri, internet alışverişinin en canlı olduğu gruplar arasındadır. Temel bir ihtiyaç olan giyim, keyif almanın dışında zorunlu da bir ihtiyaçtır. Bu nedenle yine ölmeyecek ve popülaritesini kaybetmeyecek bir sektördür. E-ticarette sadece giyim değil, havludan nevresime, halıdan perdeye kadar tüm tekstil ürünlerinin satışı yapılır. Ev tekstili popülaritesini asla kaybetmeyecek ve kalite ve farklı seçenek hizmetleriyle sürekli müşteriyi kazanabilecek bir sektördür.

Bebek Giyim

E-ticarette ne satabilirim araştırması yapanlar tekstil sektörünün bir kolu olan bebek giyim e-ticaretten alışveriş yapanların en çok tercih ettikleri kategoriler arasındadır. Ebeveynler hamilelik sürecinde ve sonrasında yaşadıkları zorluklar sebebiyle dışarı çıkıp mağaza mağaza gezmektense internetten alışveriş yapmayı daha pratik buluyorlar. Bu alışveriş alışkanlığının değişiminde maddi etkenlerde çok fazla. Bebekler çok hızlı büyür, bu da giyip ihtiyacının sürekli olarak var olması demektir. İnternet alışverişinde maddi açıdan mağazalar arası fiyat karşılaştırmaları yapılabilir. Bu nedenle bebekler var oldukça bu sektör popüler kalmaya devam eder 🙂

E Ticarette Ne Satılır

Ev ve Dekorasyon

Pandemiyle birlikte insanlar evlerine kapandı ve evde vakit geçirmenin eğlenceli yollarını buldu. İnsanlar evde daha kaliteli vakit geçirmek için kendilerine ortam hazırladı. Her ne kadar bu durum hafiflese de evde geçirilen süreler eskiye oranla daha uzun. Evde vakit geçiren insanlar bulundukları alanları daha güzel bir hale getirmek için internetten dekorasyon ürünleri satın alıyorlar. Vazo, ikili tablo, saat, çiçek vb. ürünler e-ticarette satışı en fazla ürünler arasında.

E Ticaret Ne Satılır

Değerlendirme