E-Ticarette Kullanılan 6 Farklı Ödeme Yöntemi

E-Ticarette Ödeme Yöntemleri

E-ticaret gelişen internet teknolojileri ile birlikte bambaşka bir hal aldı diyebiliriz. Bu teknolojiler dünyanın ne kadar küçük ve yapabileceklerimizin ne kadar büyük olduğunu fark etmemizi sağladı. Küresel anlamda büyük bir değişim ve dönüşüm sürecindeyiz. Hayatımızın her alanında gözlemlediğimiz bu değişimler bazı kalıp yargıların bütünüyle değişmesine neden oldu. İnsanlar günlük hayatlarında kullandıkları birçok ihtiyacını internet aracılığı ile temin etmeye başladı. Alışverişe yeni bir boyut kazandıran e-ticaret dünyada artık her markanın, işletmenin göz ardı edemeyeceği bir gerçeklik oluşturdu. Tüketiciler açısından da ihtiyaç duyulan ürüne ya da hizmete çok daha kolay yolla ulaşılabileceğini gösterdi. Daha az efor ve para harcayarak sahip olmak istediklerine ulaşabiliyorlar. Küçük boyutlarda ticaret yapan işletmeler içinse dünyanın kapılarını aralayan yeni bir oluşum denilebilir.Tüm marka ve işletmeler kendi bölgelerinde verdikleri hizmetin yanında küresel bir değere sahip olmak ve pazar alanlarını genişletmek için e-ticarete adım atıyorlar. Bu ucu bucağı olmayan ağ pek çok rakip firmayı da yan yana getiriyor. Tüketicinin daha karlı bir alışveriş yapması ve farklı hizmet seçeneklerine uluşması için pozitif bir durum olsa da işletmeler için durum biraz daha farklı. Müşterileri kaybını ortadan kaldıracak ve e-ticaret sitesinden alışveriş yapmalarını sağlayacak en önemli unsurlardan biri sunulan ödeme yöntemleridir. E-ticaret sitenizde ne kadar çok alternatif ödeme yöntemi varsa öne geçme şansınız da bir o kadar artar. Siteler ne kadar çok seçeneğe yer verilirse alıcı için ne kadar çok alternatif sunarsa o kadar başarılı olur. İşte e-ticarette kullanılan ödeme yöntemleri…

1- Kredi Kartı ve Banka Kartlı Ödeme

E-ticaret sitelerinin en fazla tercih ettikleri ödeme yöntemlerinin başında kredi kartı geliyor. 22 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan kredi kartları, internet üzerinden yapılan tüm alışverişlerde geçerlidir. Kullanımının kolay olması, indirim ve taksit seçeneğinin olması kredi kartını diğer yöntemler arasında avantajlı konuma getiriyor. Müşteriler, kartla ödeme yaparken banka veya kredi kartı bilgilerini ilgili alanlara girerek alışverişlerini saniyeler içinde gerçekleştirebiliyor. Kartlı ödemelerin güvenli bir şekilde tamamlanması için ise SMS ile kimlik doğrulama, kart doğrulama için CVC kodunun girilmesi gibi yöntemler alıyor. Bir e-ticaret sitesinde kredi kartı ile alışveriş yapılabilmesi için SSL güvenlik sertifikasının bulunması gerekir.

2- E-ticarette Sanal Kart ile Ödeme

E-ticaret sitelerinde alışveriş yapanların son dönemlerde tercihleri arasında sanal kredi kartları da yer alıyor. Kredi veya banka kartını direkt olarak kullanmak istemeyen müşteriler için geliştirilen sanal kartlar, bir çok avantajı beraberinde getiriyor. Sanal kartlar bankaların internet şubesi üzerinden oluşturulur ve istenilen tutarda para transfer edilir. Tek seferlik kullanılması, bakiye limitlerinin kart sahibi tarafından belirlenebilmesi sanal kartları kullanıcılar tarafından cazip hale getirmektedir. Sanal kartlar istenildiği zaman silinebilen bir kart olması sebebiyle de avantajlıdır.E-Ticarette Ödeme Yöntemleri

3- Mobil ödeme

Mobil ödeme sistemleri, akıllı cihazlarla telefon numarası kullanılarak gerçekleştirilen ödemedir. Kullanım kolaylığı ile ön plana çıkan bu ödeme yönteminde her alışveriş öncesinde kullanıcının ödeme için onay vermesi gerekiyor. Gerçekleşen alışverişin tutarı, faturalı hat kullanan müşterinin faturalarına yansıyor. Faturasız hat kullanan müşteriler ise ödemelerini telefonlarında yüklü olan TL bakiyeleri ile gerçekleştiriyor. Mobil ödeme, diğer ödemelere kıyaslandığında daha kolay, hızlı ve güvenli olduğu için sıkça tercih ediliyor.

4- Kapıda Ödeme

Kapıda ödeme yöntemi, genellikle müşterilerin güvenmedikleri firmalardan alışveriş yaparken tercih ettikleri bir yöntemdir. Bu yöntemle müşteriler ödemeyi ürün tesliminde gerçekleştirir. Kapıda ödeme yönteminde nakit veya kredi kartı ile ödeme yapılabilir. Ülkemizde çok yaygın kullanılmaktadır.

5- E-Cüzdan

Kredi ve banka kartlarının, tek bir yere tamamlanabileceği elektronik bir cüzdandır. E-cüzdan ödeme yönteminde, kullanıcıların, kart bilgilerini bir defaya mahsus olmak üzere tanımlamaları gerekir. Sonraki alışverişlerde her defasında kart bilgilerini girmek yerine “elektronik cüzdan” seçeneğiyle ödeme gerçekleştirilir. E-cüzdan (elektronik cüzdan) dijital cüzdan olarak da bilinir. Dijital cüzdan eticaret alışverişlerine hız ve pratiklik kazandırır. E-ticaret sitelerinde ayrıca, e-para (elektronik para), e-çek (elektronik çek), PayPal, mail order vb. gibi ödeme yöntemleri de kullanılmaktadır.

6- Havale ve EFT ile Ödeme

E-ticarette çok kullanılan ödeme yöntemlerinden biri de “EFT” ve “Havale” yöntemidir. Kredi veya banka kartı kullanmayan müşterilerin en çok tercih ettikleri yöntem banka üzerinden para transferidir.

Değerlendirme