E-ticaret İçin Şahıs Şirketi Kurmak 2022

E-Ticaret İçin Şahıs Şirketi Kurmak 2022

E-ticaret için şahıs şirketi kurmak sektöre girmek için atılabilecek adımlardan biridir. Her geçen gün kendini geliştiren ve içerisinde milyonlarca girişimciyi barındıran bu sektör için ilk adım genellikle e-ticaret için şahıs şirketi kurmaktır. E-ticaret yoluyla para kazanan tüm işletmeler belli bir vergi yükümlülüğüne tabi tutulur. Bu vergilerin kesilip ödenebilmesi içinde resmi bir kurumun var olması gerekir. Bu yüzden e-ticaret için şahıs şirketi kurmak zorunluluktur denilebilir. Tabi daha büyük bir girişim hedefiniz var ise ve tek başınıza değil ortaklarla bu yola çıktıysanız limited ve anonim şirketlerde kurabilirsiniz. Limited ve Anonim şirketlerin açılmasından kapanmasına kadar süreçler daha uzun ve maddi olarakta daha külfetli olduğu için genç girişimci adayları genellikle e-ticaret için şahıs şirketi kurmayı tercih ederler. E-ticaret için gerekli belgeler nelerdir yazımızda 2022 yılının en güncel bilgilerine ulaşabilirsiniz. Şimdi e-ticaret için şahıs şirketi nasıl kurulur onu anlatalım…

E-ticaret için Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

E-ticaret için şahıs şirketi kurmak zor bir süreç değildir. Küçük ve orta ölçekli işletmeler kurulurken genellikle şahıs şirketini tercih ederler. Bunun nedeni maliyetinin düşük ve kurulum sürecinin hızlı olmasından kaynaklanır. Aynı zamanda e-ticaret için şahıs şirketi kurmak pek çok faydayı da yanında getirir. Örneğin 25 yaş altı kişiler genç girişimci sayıldıkları için devlet desteğiyle işletmelerini açtıktan sonraki 1 yıl boyunca vergi ödemezler. BAĞ-KUR ödemeleri ise devlet tarafından gerçekleşir.

Şahıs şirketleri, tek bir kişi ya da az ortak yapısı ile ticaret yapmak için kurulabilen şirket türüne verilen addır. Şahıs şirketleri en temel özelliği ortaklık payının zor devredileceği bir şirket türü olmasıdır. Şahıs şirketlerinde ortaklar şirketlerine ait olan borçlarından mal varlıkları ile sorumlu tutulabilir. 3 farklı şahıs şirketi türü vardır.

Kollektif Şirketler: Ticari faaliyet yürütmek için gerçek kişiler tarafından kurulan şirket türüdür. Kolektif Şirketler de ortakların hepsinin şirkete karşı sınırsız sorumluluğu bulunmaktadır.

Komandit Şirketler: Çoklu ortaklık yapısı ile ve bir sözleşme çerçevesinde kurulan şirket türüne verilen addır. Genel olarak ticari faaliyet gösteren bir işletmeyi aynı ticaret unvanı altında işletmek isteyen kişiler tarafından oluşturulur. Komandit şirketlerde ortakların bir kısmı komandite ortak yani sorumluluğu sınırsız olan ortaklarken bir kısmı da komanditer yani sorumluluğu sermaye oranıyla sınırlandıran ortaklar olarak ayrılır.

Adi şirketler: Sahibinden farklı bir varlığı olmayan şahıs şirketi türüne verilen isimdir. Adi şirketlerin bir tüzel kişiliği bulunmaz.

E-ticaret İçin Şahıs Şirketi Kurulumunda İstenilen Evraklar?

E-ticaret için şahıs şirketi kurmak isteyen girişimciler öncelikle bazı evrakları hazırlamak zorundadır. Bunların çoğunu e-devletten ve noterden temin edebilirsiniz.

  • E-ticaret için şirket kurmak isteyenler muhasebeci tutmalıdırlar. Noterden muhasebeci vekaleti alınır.
  • İş yerinizin fiziki varlığı kanıtlanmalıdır. Yani şirket kurabilmek için işyerinize ait kira kontratı ya da tapu istenmektedir.
  • E-devletten temin edebileceğiniz ikametgâh belgesi
  • Noterden alınan 2 adet imza beyannamesi
  • 2 adet nüfus kağıdı fotokopisi

E-ticaret İçin Şahıs Şirketi Kurmak Ne Kadar?

E-ticaret için şahıs şirketi kurmak isteyen küçük ve orta ölçekli kişiler maliyet konusunu merak etmektedir. Her yıl değişen belirli ücretlendirmeler vardır. Şahıs şirketi açmak isteyen kişiler de hem açılış sürecinde hem de her ay belli bir miktar ödeme yapmak durumunda olurlar. Yine de e-ticarete adım atmak isteyenler için ekonomik olarak en karlı yok şahıs şirketidir. Sizin için hazırladığımız tabloda 2022 yılında şahıs şirketi kurmak için ne kadar harcama yapmanız gerektiğini listeledik.

Gerçekleşecek İşlemMaliyeti
Muhasebeci Ücreti300-600 TL
Muhasebeci Vekalet Ücreti192,00 TL
İmza Beyannamesi147 TL
Damga Vergisi50 TL
Kira BedeliBölgeden bölgeye değişebilir

E-ticaret Yapmak İçin Şirket Kurmak Gerekir Mi?

Dünya genelinde e-ticaret yapan tüm firmalar kendi ülkelerince belirlenen bir vergiden sorumlu olurlar. Her yaptığınız satış için devlete vergi ödemeniz gerekir. Bunun içinde e-ticaret faaliyeti yapmak isteyenler şirket açmak zorundadır. Şirket kurmak e-ticaret yapmak için bir zorunluluktur denilebilir. E-ticaret girişiminde bulunacak kişilerin öncesinde iyi bir planlama yaparak hareket etmesi gerekir. Şirket açılışı bu planlama ve yapılacak maddi yatırımların netleşmesinden sonra yapılmalıdır. İlk olarak şahıs şirketi açıp işlerin gidişatına göre büyüme oranına ve hedefine göre limited ya da anonim şirkete çevrilebilir. Özetle vergi mükellefi olmak zorunda olduğunuz için e-ticaret yapmak isteyen her işletmenin şirket açması gereklidir.

Kimler Şahıs Şirketi Kurabilir?

E-ticaret faaliyeti yapmak isteyen isteyenlerin şahıs şirketine sahip olmaları gerektiğinden bahsetmiştik. Devlet tarafından şirket kurabilmek için belirlenen yaş 18 olarak açıklanmıştır. Devlet memurları ise e-ticaretle uğraşmamaları gerektiği için kendi adlarına şirket kuramazlar. Eğer 25 yaşının altında bir girişimci adayı iseniz devlet tarafından belirlenen ‘Genç Girişimci’ kategorisinde yer alırsınız. Bu da 1 yıl boyunca vergiden muaf olmanız anlamına gelir.

E-ticaret paketleri için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (1 Oy)